A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Kuba - Průvodce

Také ubytovací možnosti jsou na Kubě poměrně specifické. Jednak je možné ubytovat se naprosto klasicky v turistickém hotelu. K dispozici jsou také hotely „neturistické“, určené však pouze pro cestující Kubánce. Naprostým hitem jsou však na Kubě tzv. casa particular. Rezervování ubytování, Jak poznáte casu particular, Tipy na konkrétní ubytování.

Bohužel standard hotelového ubytování nemohu posoudit, protože jsem nevyzkoušela, ale ceny rozhodně nepokulhávají za evropskými. Např. na Playa Girón v hotelu u moře chtěli za noc na osobu 70 EURO.

"Neturistické" hotely

Platí se v nich v národní měně, ale nikomu bych takový hotel nedoporučovala. Jeden takový jsme viděly a nejen, že nevypadal úplně jak ze škatulky, ale i atmosféra, která kolem panovala, byla spíš tak na zkontrolování, jestli máme ještě všechny doklady a peněženku. Myslím dokonce, že tyto hotely mají zakázáno turisty ubytovávat.

Casa particular

Naprosto nejtypičtějším ubytováním na Kubě jsou tzv. „casy particular“. V Čechách by se možná daly nejvíc přirovnat k rodinným penzionům. Jedná se o ubytování přímo v bytě kubánské rodiny a neexistuje žádný obecný standard, jak ubytování vypadá. V některých casách máte k dispozici celé jedno patro a máte naprosté soukromí, jiné rodiny pronajímají jeden pokoj s koupelnou a záchodem, někdy máte pouze pokoj a koupelnu i záchod společné s rodinou a jsou i případy, kdy po dobu vaší návštěvy musí být v dočasném „exilu“ některý člen rodiny a vy využíváte jeho pokoj. Úroveň jednotlivých cas rozhodně nemá nic společného s cenou. Ceny jsou dány spíš oblastně, a tak za stejnou cenu můžete v tom samém městě objevit ubytování naprosto rozdílného standardu (průměrná cena se pohybuje kolem 15,- – 20,- CUC, v turisticky frekventovanějších lokalitách - Trinidad, Havana, zátoka sviní - jsme platily 25,-CUC a myslím, že to byly ty levnější). Není vůbec neslušné si pokoj nejdřív prohlédnout a pak se rozhodnout, jestli za danou cenu takový chcete. Pokud ne, tak se jednoduše vydat dál a doslova „zaklepat u jiných dveří“.

Rezervování ubytování

Ubytování jsme si předem rezervovaly pouze jednou, a sice v Havaně, ale je to možné. Většina rodin, které poskytují ubytování, má e-mailovou adresu a můžete si s ní domluvit bydlení přímo z Čech. Problém najít volnou casu particular byl ale opravdu minimální. Pokud navíc přijedete autobusem, bude na vás už při vysedání na zastávce čekat spousta nabídek. Velká výhoda našeho přesouvání na kole, byla právě ta, že ve většině případů jsme se této „palbě“ ubytovávačů vyhnuly a spokojeně si svoji casu vyhlídly v klidu projížďkou po městě.

Vzhledem k tomu, že výdělky pro své „casy“ si často shánějí i majitelé osobně, není úplně snadné odhadnout, kdo je „dohazovač“ a chce za doporučení casy inkasovat pouze provizi a kdo nabízí seriózně ubytování, protože na tom, jak bude mít pokoj obsazen, mu závisí výdělek. V každém případě je ale jednoznačně výhodnější mít nějaké konkrétní adresy vyhlídnuté z průvodce nebo odjinud, lépe se pak odmítá i vyjednává.

Jediný problém se sehnáním ubytování nám vyvstal na Štědrý den na Playa Larga, kde to chvíli vypadalo dost beznadějně, neboť všechny casy byly obsazené. A také v Bahía Hondě. Tam ale problém spočíval v tom, že v celém městě byla pouze jediná casa a nebylo vůbec jednoduché ji najít, ačkoli nás na ni upozorňovali už 30 km před městem.

Jak poznáte casu particular

To, která rodina ubytování oficiálně poskytuje, poznáte podle modrého znaku ve tvaru jakési kotvy na dveřích, nebo někde jinde na domě. Ještě rok nebo dva před tím to prý však byla zelená šipka, která označovala casu particular. Fidel zkrátka občas udělá nějaké „zásadní“ a „důležité“ reorganizace. Aby byla nějaká změna. :)

Při hledání bydlení můžete ještě narazit na stejný znak v červené barvě. To je sice taky casa particural, ale pouze pro Kubánce. Tam vás neubytují.

Casy particular jsou vlastně jedinou formou soukromého podnikání na Kubě. Snažily jsme se zjistit, jak to přesně funguje, a pochopily jsme zhruba následující: Rodina, která chce ubytování provozovat, musí zaregistrovat, kolik pokojů chce poskytovat a za každý takto nahlášený pokoj platí státu měsíčně 200 CUC bez ohledu na to, jak se jej povede za toto období vytížit. V jednom pokoji má právo ubytovávat pouze dva turisty. Když si uvědomíte, že průměrně za noc utrží 20 CUC a zcela jistě se pokoj nepodaří obsadit každý den v měsíci, dovedou vás jednoduché výpočty k úvaze, že takové „podnikání“ nemůže být příliš výdělečné. Daleko lépe pak chápete urputnost, s jakou majitelé cas obléhají autobusové zastávky, na kterých standardně vysedají turisté a pohnutky, které je vedou „vnutit“ vám právě jejich ubytování.

Přesto je ale evidentní, že rodiny provozující casu particular mají podstatně vyšší finanční standard než ostatní. Přemýšlely jsme, jak je to možné, a přišly jsme hned na dvě kličky, které vydělávají peníze. Jednak velice často majitel riskuje a místo dvou pokojů, které opravdu provozuj, má nahlášený pouze jeden. Nebo je jeden pokoj zařízen tak, že by tam mohly bydlet stejně tak osoby dvě, jako i čtyři (například dvě dvojpostele). No a druhá možnost jak trochu vydělat je nabídnout ubytovaným snídani a večeři. Potraviny, které Kubánec k výrobě použije, jsou většinou na lístky nebo za národní pesa, čili velice levné a od vás pak dostane až desetinásobek toho, co utratil. Za snídani jsme platily od 2,- do 5,- CUC, za večeři 5,- až 10,- CUC. Je to ale bohužel také oficiálně nepovolené podnikání a majitelé vás většinou požádají, abyste o tom nikde na ulici nemluvili, že večeříte v case.

Ubytovávat cizince bez registrované casy je přísně pokutováno a Kubánci se opravdu bojí. Jeden večer jsme špatně naplánovaly přejezd a pokoušely se přesvědčit majitelku poměrně odlehlého domu, jestli bychom nemohly spát ve stanu na její zahradě a raději nám řekla, že 40 km vzdálené Guantánamo je už za kopcem, než by zbytečně riskovala. Nicméně setkaly jsme se i s podnikavci, kteří nás načerno ubytovali.

Tak jako se setkáte s různou úrovní vybavení pokojů v jednotlivých casách, tak i majitelé se k vám budou chovat různě. Jedni vás téměř přijmou do rodiny, starají se o vás jako o vlastní děti, jiní respektují vaše soukromí a snaží se pro vás vytvořit dojem hotelu s nadstandardní péčí. Byli jsme i v case, kde si nás na noc v pokoji zamknuli. (Nic moc pocit.)

Poslední možností ubytování, kterou jsme také vyzkoušely, je tzv. Campismo. Komplex jednoduchých chatek. Výbava v podstatě stejná jako pokoj v case particular, ale myslím, že jako turisté jsme zde byly spíše výjimka. Daleko víc se to tu hemžilo rekreujícími se Kubánci. A pravda – necítily jsme se tu úplně definitivně bezpečně.

Tipy na konkrétní ubytování

Havana, Baracoa, Guantánamo, Santiago de Cuba, La Mula, Bayamo, Trinidad, Cienfuegos, Playa Girón, Bahía Honda, Viňales, Pinar del Río

Havana

Helena Rodriguez
Calle Norte 53 entre 35 y 35
Nuevo Vedado
Tel.: 8323089
Email helenarodriguezova@yahoo.es

Cena: 25,-CUC (ceny uvádím všude za noc pro dvě osoby)

Paní je Češka, žijící od r. 1962 na Kubě – takže jednoznačně velice příjemný start dovolené! Vzhledem k tomu, že z Havany jsme vyjížděly a do Havany se opět vracely, nechaly jsme si tu například krabice na kola a nějakou finanční jistotu pro každý případ – moc prima základna !!!

Baracoa

La Marina
Roberto C SofiLambert and Tracy Toirac Rodriguez
Calle Calixto Garcia #27 a-f
Baracoa – Guantanamo
Tel.: 53-21-42184
Mobil 53-52831960
Email dvniasofi@toa.gtm.sld.cu

Cena: 12,- CUC

Tak tihle si nás odchytili na zastávce autobusu. Bylo to naše první ubytovávání se, a tak jsme ještě neměly moc zkušeností. Ale nakonec se z nich vyklubali příjemní neutrální domácí.

K dispozici jsme měly samostatný pokoj na patře s teráskou, koupelnou a záchodem. Teplá voda. Z terásky parádní výhled na místní stolovou horu „el Yunque“. Čisto a příjemně.

Guantánamo

Casa de Elsye Castillo Osoria
Calixto García no. 766 e/ Prado y Jesús del Sol
Guantánamo

Cena: 15,- CUC

Ubytování z průvodce Rough Guide. Popisují ho zde jako přátelsky působící casa particular. Nicméně mně přišlo takové zvláštní . Zamknuli si nás na noc. Vypadalo to spíš jako takový kamuflovaný hodinový hotel. I personál se k nám tak zvláštně choval.

Samostatný pokoj s koupelnou. Teplá voda. Trošku takový tmavý kutloch. Ideální přespat, brzy vstát a zas vyrazit.

Santiago de Cuba

Vivian Romero Coloma
Sr. Francisco González Pérez
Calle K No. 121 (altos)
e/3ra. Y Ave. Céspedes
Rpto. Sueňo
90900 Santiago de Cuba
Tel.: 53-22-620994
Email alejandro@medired.scu.sld.cu

Cena: 20,- CUC

Zcela náhodný výběr. A zcela výborný! Velice příjemní domácí. Starší paní a její snacha. Nena a Margarita. Staraly se o nás jak o vlastní. Večer jsme seděly s rodinou, povídaly si o všem možném. Pomohly nám proplánovat další cestu a daly nám kontakty na známé pro případ, že bychom měly problémy s ubytováním. Opravdu velice přátelská atmosféra. Cítila jsem se jak na prázdninách u babičky. Na cestu jsme při odjezdu dostaly každá vymačkanou šťávu z čerstvých pomerančů.

K dispozici jsme měly prostorný pokoj na samostatném patře, s kuchyňkou. Čisto. Teplá voda. Teráska. Výborná kombinace naprostého soukromí a velké nekomerční pozornosti domácích.

La Mula

Campismo la Mula
Při silnici ze Santiaga de Cuba do Pilónu po levé straně – nepřehlédnutelné (Chivrico, La Mula, Las Cuevas)

Cena: 10,- CUC

Místnost se dvěma postelemi, koupelna ve které nešla nejdřív pustit a pak zastavit voda. Teplá voda netekla a vůbec jsem neměla bezpečný pocit.

Bayamo

Villa Cristal
Sr Tony Lozada
67 altos e/8 y 9
Bayamo
Tel.: 53123425931
Email jsalgado@inrhgr.co.cu

Cena: 20,- CUC

Ubytování jsme nevyužily, protože jsme odjely nočním busem do Trinidadu.

César Gonzáles Oliva
Serafin Sanchez #37
Bayamo, Granma

Tip od kamarádů, který jsme nepoužily.

Trinidad

Casa Colonial
Calle Gustavo Izquierdo No. 105
e/ Simón Bolívar y Piro Guinart
Trinidad
Tel.: 01419 3683
Email viatri@latinmail.com

Cena: 25,- CUC

Tak tohle ubytování opravdu stojí za to. Krásný koloniální dům. U nás by takový byl pod památkovou péčí a nesmělo by se na nic sáhnout. Tady vás domácí Ruben provede všemi místnostmi, popovídá vám o historii až do generace dědečka jeho manželky a připraví vám výbornou večeři za 5,- CUC v romantickém patiu. Spíte na posteli dona Pepilla a připadáte si jak o tři století zpět. Rozhodně to stojí za ten zážitek.

Cienfuegos

El Balcon
Carmen y Felipe
Ave. 60 # 4703 e/47 y 49
Cienfuegos
Tel.: 053 43 51 2885

Cena: 20,- CUC

Velice prostorné čisté a pěkné ubytování. Teplá voda. Soukromí. V lednici pivo a limonáda. A ráno královská snídaně za 4,- CUC. Velký talíř ovoce, káva, vaječná omeleta s párkem, jahodový koktejl, marmeláda, máslo, bulka (jediná snídaně, co stála za to – tady jsme se nechaly nalákat a v následujících casách to zdaleka nebylo ono.)

Dr Claudio e Ileana
Ave. # 54 # 4121 e/ 41 y 43
Cienfuegos

Tip od domácích z Trinidadu. Nepoužily jsme.

Hostal Bahia
Ave 20 esq. 35 # 3502 Altos Punta Gorda
Cienfuegos
Tel.: 5343515263
Mobil 5352824133
Email hbahia@correodecuba.cu

Tip od poměrně „komerčně“ vyhlížejícího Kubánce, se kterým jsme náhodně komunikovaly u stánku s džusem.

Casa Lily
Calle 37 # 4624 e/ 46 z 48
Cienfuegos
Tel.: 053 432 517514

Naprosto náhodný tip od majitele jedné casy, která měla obsazeno.

Playa Giron

Silvia Acosta
Playa Giron
Cienaga de Zapata
Hostal Silvia of Nené

Tip od domácího ze Cienfuegos. Nevyužily jsme.

Bahía Honda

Villa Vivi Pandiello
Calle 32 # 1920 e/ 19 y 21
(frente a la casa dela cultura)
Bahía Honda
Tel.: 668200

Cena: 20,- CUC

Tak tady bydlíme pouze proto, že v Bahía Hondě je to jediná casa particular. Takový trošku zatuchlý tmavý pokoj. Do koupelny přes celý byt a koukají na nás tak všelijak. Voda teplá. Necítila jsem se tu extra dobře. Komunikace veškerá žádná, a protože si nechceme nechat připravit ani snídani ani večeři, tak mi přijde, že ještě trochu ztrácíme na popularitě.

Viňales

Villa Ernesto
Ernesto Arencibia Pino
Salvador Cisnero No. 20
Viňales, P. Del Rio
Tel.: 793261

Ernesto se ženou byli naprosto úžasní. Tak předně – ještě jsem ani nestačila pozdravit a už jsem stála v kuchyni s nalitým panákem rumu. Paní jsem se naprosto mimochodem, jen aby v podstatě bylo o čem mluvit, zmínila, že mi na Kubě moc chutná káva a dostala jsem celý pytlík kávy na upražení. Bohužel jsme tu nemohli bydlet, protože měli obsazeno, ale připadala jsem si, jako bych byla domácí. Postarali se o nás se vším všudy. Ernesto nám sehnal jinou casu, která byla ještě volná, pozval nás na druhý den na snídani a přemlouval nás, ať zůstaneme ve Viňáles ještě jeden den, že to už budou mít volno. Kdybych jela ještě někdy na Kubu, tak si tam určitě rezervuji ubytování.

Pinar del Río

Sr. Mario Camejo
Calle Pedro Téllez No. 16
e/ Ormany Arenado y Rafael Morales
Pinar del Río
Tel.: 757352 (el Chino)

Cena: 20,- CUC

Tak tenhle pán si nás tak trochu odchytil, nebyl extra sympatický i dům byl takový zastrčený, v docela zvláštní čtvrti, ale dostaly jsme k dispozici celé patro. Spousta prostoru. Teplá voda a čisto. Na noc zamykal balkon, aby nás nikdo nevykradl a současně ujišťoval, že se tady nekrade, že to dělá jen tak pro jistotu.

Ubytování 1 (nahrál: admin)
Ubytování 1
Ubytování 2 (nahrál: admin)
Ubytování 2
Ubytování 3 (nahrál: admin)
Ubytování 3

Poslední editace textu: 9.6.2011 12:11
Další informace
REKLAMA

Články odjinud