A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Kuba - Průvodce

Před odletem do Kuby představuje nutnost vyřízení turistické karty, kterou seženete na Kubánském velvyslanectví v Praze. Při cestě zpět se dále setkáte s některými anomáliemi, jakými? Administrativní náležitosti, Užitečné adresy a tel. čísla, Zdravotní opatření, Toalety, Telefonování, Pošta, Označení ulic, Co s sebou, Suvenýry, Elektřina, Praní prádla, Bezpečnost

Administrativní náležitosti přílet - odlet

Domnívala jsem se, že nejaktuálnější informace ohledně oficiálních náležitostí potřebných k odletu na Kubu bude možné získat na stránkách Ministerstva zahraničí České republiky.
(viz http://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/stredni_amerika/kuba/cestovani/documents.html) Musím však upozornit, že je vhodné si platnost informací jistě ověřit. Osobně doporučuji navštívit přímo Kubánské velvyslanectví nebo zastoupení kubánské letecké společnosti Cubana de Aviacion v Praze, kde lze bez problémů získat turistickou kartu. Adresa velvyslanectví: Sibiřské nám. 1, Praha 6
160 00
tel: 224 311 253, 233 321 309
fax: 233 341 029

Adresa zastoupení Cubana de Aviacion
(po-pá 0900-1700 - návštěvu si dohodněte přes telefon)
K letišti 57/1049, Praha 6
tel: 241 080 748, 241 080 745
fax: 241 080 749, email: cubana@atsolutions.cz
web: http://www.atsolutions.cz/cs/cubana-de-aviacion.html

Turistická karta je v podstatě forma vízového poplatku. V současnosti (květen 2011)stojí 750,- CZK a získáte ji na počkání na Kubánském velvyslanectví a zastoupení Cubany. Dokonce ani není potřeba přijít si pro ni osobně. Kamarádce ji vydali i pro mě, pouze na základě toho, že měla s sebou můj pas. Máte-li, vezměte s sebou i kopii rezervaci letenky. V podstatě ale netřeba. Turistická karta - vízum vám platí maximálně 30 dní v kuse a odjet musíte do 6 měsíců od vyřízení.

Kromě turistické karty budete samozřejmě potřebovat i platný cestovní pas. Měl by být platný ještě minimálně půl roku od vstupu na Kubu.

Při odletu z Kuby počítejte s odletovou taxou 25 CUC (uvedená cena platí i v květnu 2011). Částka se neplatí při odbavení, ale ve speciálním okénku až po odbavení, kde vám úřednice přilepí kolek na palubní lístek. Bez kolku vás pak nevpustí u vstupu k terminálu.

Zkušenost: Na povinnost zaplacení odletové taxy vás oficiálně v podstatě nikdo neupozorní. Ani úřednice na „check-in(u)“, ani žádný viditelný nápis v odletové hale a ani na letence jsme o tomto poplatku neměly žádnou poznámku. Vesele jsme tedy utratily zbývající pesa a povinnost zaplatit 25 CUC nám odhalil teprve úředník, který nás nechtěl vpustit k našemu odletovému terminálu.

Pokud se navíc k terminálu vydáte až na poslední chvíli, abyste zbytečně dlouho nečekali před nástupem do letadla, čekají na vás docela perné poslední minuty na Kubě. Vyhledat směnárnu, stoupnout do fronty na výměnu 25 CUC a pozorovat, jak kubánská úřednice se stoickým klidem a rozvahou obsluhuje turisty, následně si stoupnout do fronty na zaplacení poplatku a pozorovat jak úředník důkladně, pečlivě a hlavně neskutečně pomalu přilepuje každý kolek na všechny letenky, které se mu dostanou pod ruku, no a pak už jen kontrola kolku od jiného úředníka a „kubánský odletový běh“ rychlostí blesku k vašemu letadlu. Po měsíčních zkušenostech z pobytu na Kubě mi totiž nepřipadalo, že by si někdo dělal velkou hlavu, kdybychom při odletu chyběly na palubě.

Užitečné adresy a telefonní čísla na Kubě

ČESKÁ AMBASÁDA
Embajada de la República Checa
Ave. Kohly, No. 259, e/ 41 y 43, Nuevo Vedado, La Habana
tel:00537/8833201, 8833467
fax:00537/8833596
http://www.mzv.cz/havana

PRVNÍ POMOC
55-11-85

POLICIE
867 7777

Zdraví, pitná voda, potraviny

K návštěvě Kuby není povinné žádné očkování. Doporučené je sice očkování proti žloutence typu A pro větší klid je možná i vhodné, sama jsem ale absolvovala měsíční pobyt bez očkování a bez následků na zdraví. Je rozhodně potřeba dávat si pozor na to co jíte a pijete, ale při zodpovědném přístupu se podle mého názoru nemůže nic zásadnějšího přihodit.

Z vlastní zkušenosti jednoznačně doporučuji přibalit si do lékárničky dostatečné množství IMODIA, ČERNÉHO UHLÍ, SMECTY a ENDIARONU, ale myslím, že lehký průjem, je maximum problémů, které na vás na Kubě případně čekají. Cestovní lékárničce všeobecně doporučuji věnovat poměrně hodně pozornosti. Osobně si vůbec nedovedu představit shánět na Kubě léky. Lékárnu jsem viděla na ostrově pouze jednou a nejsem si tak úplně jistá, zda bych měla odvahu požít přípravek, který by mi v ní prodali. A co jsme my samy z lékárničky využily? Protialergické uklidňující kapky do očí, výše zmíněné prostředky na průjem, tee tree oil na štípance od čehokoli a i jako prevence proti komárům (kubánský tee tree oil jim nevoní !!!).

Zcela jistě si nikdo nepřeje, aby byl na dovolené nucen navštívit nemocnici nebo jiné zdravotnické zařízení. Já ji na Kubě měla šanci navštívit jako návštěvník-pozorovatel a rozhodně jsem byla ráda, že odbornou pomoc tohoto druhu jsem za celou dobu pobytu nepotřebovala. Nemocnice vypadala velice omšele a úřadující lékař fungoval spíš coby administrativní zapisovatel profesionál. Cizinec se prý ale v případě potřeby zdravotnické péče s podobným zařízením nesetká. Existují údajně tzv. „dolarové kliniky“. Možnost hospitalizace v nich mají snad i Kubánci, ale již podle názvu – jsou to zařízení, ve kterých se za poskytnuté služby platí v konvertibilní měně. A předpokládám, že to nebude nic levného.

Za velice praktický kontakt považuji v případě nutnosti „setkání se“ s kubánským zdravotnictvím kontakt na organizaci ASISTUR, který jsem objevila v průvodci. Tel.: 7/33-89-20, 33-85-27, 33-83-39, která se v zastoupení nemocnice zabývá pojištěneckými nároky hospitalizovaného.

Na ostrově rozhodně nedoporučuji pít nebalenou vodu! Pokud by nebyla jiná možnost, tak vodu nechte minimálně projít varem. Mělo by se tak zabránit nebezpečí parazitů, které je z vody možné chytit. Zvýšené nebezpečí je sice údajně spíše v letních obdobích, ale v domácnostech ve větších městech převařovali Kubánci i v zimě. Nepřevařené vodě se vám sice zřejmě nepodaří vyhnout úplně, ale my osobně jsme se snažily jí alespoň zbytečně nenadbíhat. Pokud jsme se osvěžovaly nápoji ze stánku, tak pouze pokud byly uvedeny jako „jugo natural“ (vymačkaná šťáva z ovoce), stánkový prodej „refresca“ (voda se sirupem nebo vitacitem) jsme vynechávaly úplně a tekutiny jsme doplňovaly hlavně z vlastních zásob neslazené balené vody nakoupené v „dolarových obchodech.“

Toalety

Veřejných zařízení tohoto typu není na Kubě mnoho. Rozhodně jsou k objevení na vlakových a autobusových nádražích, občas v restauracích ale upozorňuji předem, že hygienická úroveň je hodně neatraktivní. V žádném případě nepočítejte s toaletním papírem. Ten doporučuji mít na Kubě stále při sobě. Na většině veřejných záchodků také neobjevíte potřebné soukromí. Lítací dvířka, která vás skryjí v případě, že usednete přibližně od hrudi po kolena, jsou standardním vybavením podobných zařízení. Za odměnu ale většinou nemusíte platit žádný poplatek paní, která toalety uklízí.

Telefonování

Zatelefonovat si na Kubě není nikterak snadná záležitost. Telefonní automat naleznete sice téměř všude, ale hned první otázkou je, jestli vám v něm bude fungovat karta, kterou jste si zakoupili. Naše, zakoupená za 10 CUC na letišti, nám fungovala pouze jednou, a sice při telefonátu z letiště v rámci Havany. Pak si s ní nebyla schopna poradit ani úřednice na poště a hovor nám raději vytočila ze služebního telefonu. Kromě funkčnosti je další překážkou složitost sytému číslování při hovorech mezi lokalitami a provinciemi. Čísla, která jsou kdekoli uvedená, neobsahují směrový kód oblasti, do níž voláte, a ještě asi pět dalších předvoleb, jež je potřeba zadat před navolením konkrétního čísla. Čísla předvoleb jsou navíc různá podle místa, ze kterého voláte, a při některých hovorech je dokonce potřebné zadat i odchozí kód místa, z něhož voláte. Nechtěla bych nikoho odrazovat od těchto objevitelských aktivit, ale domnívám se, že pro účely třeba i měsíc dlouhé dovolené, se nevyplatí snažit se do kubánského telefonního systému proniknout. Telefonování pro místní je navíc velice levné, a tak kdokoli, koho požádáte, vás velice rád nechá zavolat, včetně zaměstnanců na různých úřadech. Pomůže vám se správným navolením čísla, a když se mu budete snažit nechat za službu nějaké peníze, tak vás většinou odmítne.

Pokud tedy nepotřebujete urgentně telefonovat už z letiště, doporučuji, abyste si nekupovali drahou telefonní kartu za CUC. My svoji nezvládly protelefonovat ani z poloviny a v průběhu pobytu jsme zjistily, že se dá koupit varianta v pesos nacionale, která skýtá naprosto identické možnosti telefonování za cenu 25x nižší.

Mobilní síť není nijak zvlášť rozšířená. Mobilní telefon u Kubánce jsme viděly pouze jednou a nám naše telefony fungovaly pouze v turističtějších oblastech.

Pošta, pohledy, známky

Podobně „schizofrenní“ jako telefonování je na Kubě i odesílání pošty. Opět existují „turistické známky“ v CUC, ale naprosto bez problémů můžete pohledy odeslat i se známkami nakoupenými za peso nacionale. Známka na pohled do Evropy v CUC stojí 0,75 CUC. Pokud ji zakoupíte v místní měně, zaplatíte pouze 0,85 pesos nacionale a pohled do Čech dorazí úplně stejně „rychle“. (no, možná spíše „stejně pomalu“).

Pohled z Kuby do Čech cestuje přibližně 3 týdny, takže je potřeba počítat s tím, že pokud vyrážíte na kratší pobyt, budete doma rozhodně dřív než pohledy. Zajímavý tip na rychlejší doručení nám dala úřednice na poště v Trinidadu. Doporučila nám, ať pohledy podáme na některé poště v méně turisticky frekventovaném místě. Z Trinidadu, odkud posílají pohledy všichni turisté, by to prý neskutečně dlouho trvalo, protože pošty jsou zahlceny. Pohlednice ovšem máte šanci zakoupit pouze v turistických centrech. Jinde je zřejmě nepotřebují, a tím pádem ani neprodávají.

Doporučený systém odeslání pohledu je tedy následující: V turistické oblasti si nakoupit pohlednice a cestou přes menší městečko nebo vesnici se zastavit na poště, koupit známky v pesos nacionale a pohledy odeslat.

Pro informaci, pokud byste chtěli posílat pohled v rámci Kuby, tak doba doručení je prý údajně ještě delší a známka stojí 0,15 pesos nacionale.

Označení ulic, adresy

Nezvyklé, ale logické a pro orientaci velice výhodné jsou kubánské adresy. Kromě čísla popisného domu je většinou na adrese označeno i mezi kterými dvěma kolmými ulicemi se dané číslo popisné nachází. S ohledem na délku jednotlivých kubánských bulvárů, kdy jeden vede třeba přes celou Havanu, je to velice praktické.

Jak vypadá kubánská adresa: Ave. 60 # 4703 e/47 y 49

Ave 60 je označení ulice, na které se dům nachází
# 4703 je číslo domu
A “ e/47 y 49“ je bližší specifikace, mezi kterými dvěma kolmými ulicemi máte příslušné číslo domu hledat. Někdy se používá plná verze „entre 47 y 49“ – tzn. „mezi ulicemi 47 a 49“

Ve většině velkých měst jsou kratší ulice označeny čísly, v jednom směru čísla sudá a kolmo k nim lichá, a pouze opravdu dlouhé a zřejmě historicky dlouho existující ulice mají jméno.

V Havaně se nám velice líbilo veřejné označení ulic. V ulicích nebyly cedulky na rozích domů, jak jsme na to zvyklí z většiny měst, ale na každé křižovatce stál u chodníku betonový sloupek. Takový patník, končící jako čtyřstěnný jehlan a na jeho stranách byla napsána jména ulic.

Co nezapomenout vzít s sebou

Repelent proti plážovým muškám a komárům – mušky vylézají okolo páté hodiny odpoledne a v momentu, kdy vyrazí do útoku, je téměř nemožné existovat. Od vody pak naberete úprk rychlostí blesku. Také přežít noc při náletu komárů občas není úplně růžové.

Prostředky proti průjmu - když je nevyužijete, jen dobře, ale rozhodně bych neriskovala mít jich s sebou málo. Nejsem si jistá, jestli v kubánských lékárnách něco podobného znají.

Dárečky pro místní – nevím, jestli se to od turistů přímo očekává, ale rozhodně nikdo, ani v casách particular nebyl překvapen, když jsme například dětem darovaly nálepky, tetování, nebo nějaké bonbóny. Ty si rádi vzali i dospělí. Řekla bych, že i pro vás jako návštěvníka je poměrně příjemné domácí něčím obdarovat. Rozhodně jsem se nesetkala s tím, že by to někoho urazilo. Děti jsou bezprostřední a rozhodně se nijak neupejpají. Velký zájem byl o pláště na kolo. Zcela běžně se na Kubě setkáte s tím, že cyklisté jezdí přímo na duších. Problém je v tom, že neexistuje kubánský výrobce plášťů a na jejich dovoz z USA je uvaleno embargo. Trochu nepříjemná situace v tomto ohledu je ve větších turistických oblastech, kde vás někteří místní osloví s žádostí o sprchový gel nebo tričko. To je ale trošku jiná sorta lidí.

Co si přivézt z Kuby

Na Kubě je poměrně snadné vymyslet co přivézt jako upomínku. Artikuly se jednoznačně nabízejí samy:

Kubánské doutníky, kubánská káva a kubánský rum.
Doutníky, kávu i rum koupíte ve specializovaných turistických prodejnách ve větších městech, které jsou na prodej pro turisty přímo připraveny. Asi nejoblíbenější značkou doutníků jsou Cohiby, ale narazíte většinou ještě na značky Montecristo, H.Upman, Corona, Romeo y Julieta.

Teoreticky je povoleno přivézt z Kuby na osobu 50 doutníků. Pokud byste chtěli dovézt více, platí oficiální povinnost je proclít. Na požádání je dokonce povinnost předložit účtenku o nákupu. Moje zkušenost ale je, že při příletu do Prahy, ani při odbavení na Kubě nikdo doutníky nekontroloval. V případě, že by ke kontrole došlo a vy účtenku neměli, má prý celník údajně právo vám zboží zabavit. V Praze při příletu jsme byly dotazovány pouze na rum a mořské korýše, které je prý zakázáno dovážet. U rumu si nepamatuji přesný povolený objem, ale vím jistě, že jsme překročily, ovšem celník v Praze se usmál a přimhouřil oko.

Elektrické napětí

Ve většině sítě na Kubě je napětí 110V. Je ale lepší se zeptat, protože na některých místech funguje i síť o napětí 220V. Na nabíjení mobilního telefonu jsme si ale za celou dobu netroufly.

Praní prádla

Pokud jedete na dlouhodobější pobyt, rozhodně se setkáte s potřebou přeprání si svršků i spodků. Na Kubě celkově nepotkáte příliš veřejných prádelen, a pokud máte větší praní, doporučuji jako nejsnazší domluvit se v case particular, ve které bydlíte. Rádi vám za drobný poplatek pomůžou. V případě, že zvolíte variantu samopomoci, ručně v umyvadle, tedy bez důkladného vyždímání, tak jen drobný tip – počítejte s vysokou vlhkostí vzduchu a tím pádem i sníženou schopností prádla přes noc uschnout. Dosušit je rozhodně potřeba během dne na intenzivním slunci.

Bezpečnost

Po svých měsíčních zkušenostech bych Kubu považovala za velice bezpečnou destinaci. Cítila jsem se zde mnohokrát daleko příjemněji, než na některých místech v Praze. Lidé se zde víc znají mezi sebou i v relativně velkých městech jsou sousedské vztahy osobnější, než jsme zvyklí u nás, a tak zřejmě i kriminalita není tak vysoká. Setkáte se zde zcela jistě, ovšem ostatně jako všude jinde na světě, s kapsáři. Rozhodně platí zásada, že ve větších městech, v méně přehlednějších oblastech a v oblastech hodně turistických je nebezpečí větší. Dokonce i jako dvě ženy jsme se na cestách cítily relativně bezpečně. Kromě permanentní pozornosti místních, na kterou je potřeba si zvyknout a která možná z počátku působí trochu nepříjemně, jsme se s žádným větším problémem nesetkaly. Je pravda, že po setmění byla atmosféra ve městech i na vesnicích o něco nepříjemnější, „spořádaní občané“ jako by po večerech příliš nevycházeli a venku se začala objevovat taková „individua“. No a to vše pod rouškou elektrického osvětlení o napětí 110V nepůsobí extra pozitivně. V Santiagu de Cuba nás dokonce paní z casy upozorňovala, ať po setmění už nevycházíme.

Kromě kapsářů ve velkých městech najdete ve většině průvodců ještě upozornění na nebezpečí krádeží na pláži. Pěkné ručníky a plážové oděvy jsou pro Kubánce nedostupné, a tak zřejmě i velice atraktivní. Samotné se mi ale nic podobného nepřihodilo. Co rozhodně na Kubě platí pro zachování bezpečnosti – nebýt výstřední. Je zde podobná situace, jako u nás bývala za komunismu. Cokoli vymykající se normě na sebe upozorňuje a je určitým způsobem iritující. A řekla bych, že i sami Kubánci to vnímají jako provokující a nepatřičné.

Praktické informace (nahrál: admin)
Praktické informace

Poslední editace textu: 9.6.2011 12:11
Další informace
REKLAMA

Články odjinud