A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Kuba - Průvodce

Pokud jste již slyšeli něco o tom, že na Kubě existuje dvojí měna, je to opravdu tak. Pro cizince představuje peso nacionale a peso convertible zpočátku složitý hlavolam. Pojďte ho se mnou nyní rozluštit… Směnný kurz, Nákupy, Pár lahůdek na začátek, Tipy pro výhodný nákup, Ceny.

Na Kubě bylo zrušeno používání dolarů jako druhého neoficiálního platidla a místo něj byla oficiálně zavedená nová měna – konvertibilní peso (CUC). Zjednodušeně by se dalo říct, že CUC je turistická měna. Abych vás ale nezmátla, nakupují za něj i Kubánci. Vedle něj platí dále národní (kubánské) peso. V této měně dostávají Kubánci plat, kupují se za něj potraviny na lístky a mohou za něj nakupovat i turisté. Pouze musí objevit, kde se za něj něco prodává.

Na Kubě tedy platí oficiálně dvě měny:

peso nacionale (národní peso)
a
peso convertible, CUC (konvertibilní peso)

Přivezená EURA si vyměníte na CUC. CUC pak proměníte na peso nacionale. (Ze zkušenosti bych chtěla doporučit, abyste si na peso nacionale nevyměňovali příliš mnoho CUC, opravdu je občas problém je utratit.) Na výměnu si přivezte rozhodně raději EURa. Dolary vyměníte také, ale ve směnárně si za výměnu strhnou 10%.

Směnný kurz

Orientační kurz, ve kterém jsme měnili v prosinci 2006:
1 EUR = Ø 1,17 CUC (nejlépe jsme měnili 1 EURO za 1,23 CUC)
1 CUC = Ø 24 pesos nacionale

Aktuální směnný kurz najdete zde

Pro porovnávání cen (zda jsou přehnané či naopak) jsou pro občany České republiky tyto kurzy velice výhodné, neboť ceny v CUC, můžete brát, jako by byly v EURech, a ceny v pesos nacionale jako byste zaplatili v českých korunách (1 peso nacionale vychází téměř 1:1 k CZK).

První peníze můžete vyměnit přímo na letišti, a následně pak v bankách, v hotelích a nebo ve směnárnách. Těm se na Kubě říká cadeca (čti kadeka).

Takže hledáte-li směnárnu: „Hay una cadeca cerca de aquí?“ [aj una kadeka serka de akí?]

Kurzy jsou všude téměř stejné, snad jen v hotelích se platí nějaký poplatek navíc.

Nákupy

Zorientovat se v obou měnách je pro turistu zpočátku dost nepřehledné. Spousta jich proto na národní pesa vůbec nemění. Určitě je to možná varianta, protože CUC je mezi Kubánci daleko žádanější měna a nakoupíte za ni i v obchodech, ve kterých se prodává za peso nacionale. Pokud však nebudete mít obnos přesně, vrácenou sumu obdržíte v národní měně a možná v trochu méně výhodném kurzu, než kdybyste si proměnili. Jestli se budete pohybovat pouze v turistických oblastech, bude hledání možností na útratu pesa nacionale spíše komplikované.

Kubánská národní měna ale do života Kubánců patří, takže pokud se na Kubu vydáváte poznávat „místní život“ a nikoli pouze „místní turistický život “, národní měně se rozhodně nevyhýbejte. Zorientovat se, jak už jsem se zmínila, není zpočátku úplně snadné, systém však pochopíte velmi rychle. „Systém“ ale asi není úplně to správné slovo. Zkrátka po nějaké době budete naprosto s přehledem nakupovat za národní i konvertibilní pesa, bez toho, že by vám to připadalo jakkoli zmatené, a navíc značně snížíte náklady, minimálně na nákup základních potravin.

Zda je cena uvedena v CUC nebo pesos nacionale poznáte po čase s naprostou jistotou, a sice podle výše ceny. Pokud jsou ceny udávány v desetinných číslech, jde o CUC, v pesos nacionale se platí většinou v desítkách. Kdyby to ale přeci jen nebylo úplně zřetelné, nic nezkazíte na tom, když se přeptáte, v jaké měně jsou ceny uvedeny. Kubánci vám ochotně a stoprocentně i pravdivě odpoví.

Zkušenost týkající se oficiálního autostopu: když jsme částku za stop chtěli platit v CUC (nepřipadala nám vůbec přehnaná), místní nás upozornil, že jde o cenu v národní měně.

Pár lahůdek, které vás jako nováčka 100% zmatou

Dříve na Kubě existoval trh národní měnou a paralelně s ním trh „dolarový“. Peso convertible bylo tedy zavedeno původně jako náhrada dolarů, tedy i v poměru 1:1. Od Kubánců uslyšíte zcela běžně, že je něco za „dolary“. Pokud tedy mluví o dolarech – myslí tím peso convertible.

Definitivní konec s jakoukoli snahou o pochopení pravidel ovšem nastává, když narazíte na cenovky se značkami „$“ a zjistíte, že ceny jsou v pesos nacionále. :)

Tipy pro začátek

Co se za jaké peso prodává, tak na to pravidlo neexistuje. Každopádně zjistíte, že v obchodech označených tienda panamericana nakoupíte pouze za CUC.

Za pesos nacionale koupíte zeleninu a ovoce na tržištích, noviny na ulici, „pizzu con quesso“ (sýrovou pizzu) ve stáncích a některých restauracích (tam ale doporučuji se předem zeptat, v jaké měně se platí, protože v turističtějších oblastech ji prodávají i za CUC), housku se sýrem nebo se šunkou, nápoje v plechovce (ty se ale také prodávají v různých obchodech za různé měny) a místní chléb v tzv. „cadena cubana de pan“. Dvakrát jsme objevily dokonce pekárnu, ve které pekli kromě chleba a housek na lístky i sladké.

Pak můžete narazit také na obchody, ve kterých vy osobně nenakoupíte nic, ani kdybyste platili zlatem, neboť se tu prodávají potraviny pouze na lístky – rýže, fazole, housky, ….. (I když není to úplně pravda, v jednom takovém obchodě, kde jsme se poměrně hladové pokoušely koupit chleba, jsme dostaly „housky na příděl“ zcela zdarma.)

Ceny

Pokud byste na Kubu vyráželi s představou „levného ráje“, budete velice zklamáni. Ceny, které zaplatíte za služby a potraviny placené v CUC, jsou téměř totožné s cenami, které byste zaplatili za srovnatelné služby v Čechách. Píšu zcela úmyslně „srovnatelné“, protože například u ubytování je potřeba počítat s odlišným, ne evropským, standardem.

Za potraviny nakupované v „tiendas panamericanas“ zaplatíte dokonce víc, než za stejné potraviny u nás. Zkrátka vše co je exkluzivní a nadstandardní je i drahé. (A pro představu nadstandardní je kromě rýže, chleba a fazolí vše.)

Ušetřit je možné v podstatě pouze na potravinách nakupovaných za pesos nacionále, a to tak, že vám bude připadat až hloupé dát za potraviny tak málo, ale musíte počítat s tím, že váš jídelníček pak nebude z nejpestřejších - pizza con queso (pizza se sýrem), chleba, rajčata, pomeranče,….

Relativně výhodné je také nechat si připravit večeři, popřípadě i snídani v „casa particulare,“ ve které bydlíte. Cena není nižší než cena, kterou byste zaplatili v Čechách v restauraci, ale najíte se opravdu do syta a výborně! Doporučuji si nechat připravit ryby.

Všeobecně bych řekla, že můžete počítat s výdaji stejnými, jako byste utratili na stejné dovolené v Čechách.

Orientační ceny některých služeb a potravin:


1,5 l balené vody 0,70 CUC
(pro srovnání - láhev balené vody v turistickém letovisku 1,60 CUC)
pivo v plechovce 1,- CUC 18,- pesos
limonáda v plechovce0,50 CUC10,- pesos
2 dcl vymačkané šťávy z čerstvých pomerančů1,- CUC (turistické letovisko)
chleba3,50 pesos
6 čtverečků buchty3,60 pesos
1 libra rajčat2,- pesos
8 banánů1,- CUC
4 pomeranče1,- peso
pizza con quesso3,- až 6,- pesos
tortilla s chlebem4,- pesos (v neturistické restauraci)
Večeře v casa particular (Trinidad)– tři chody5,- CUC 2,50 CUC míchaný nápoj
Snídaně v casa particular (Cienfuegos): talíř ovoce, káva, vaječná omeleta s párečkem, jahodový koktejl, marmeláda4,- CUC
Večeře – neturistická restaurace (Pinar del Río): 2x arroz moro (rýže s fazolemi), 2x ensalda de pepinos (okurkový salát), 1x pivo, 1x nápoj v plechovce, 30,- pesos
2x káva + 2x zmrzlina v restauraci (Trinidad)4,- CUC
Pohledy 14ks (Trinidad)10,- CUC
Míchaný nápoj v restauraci (Trinidad)2,50 CUC
Taxík v Havaně z letiště do centra30,- CUC (šlo by to možná trochu levněji)
Telefonní karta 10,- CUC (lze koupit i za pesos výrazně levněji)
Autobus Havana-Baracoa66,- CUC + 12,40 CUC za kolo
Autobus Bayamo-Trinidad 26,- CUC + 3,- CUC za kolo
oficiální autostop 3,- pesos (cca 150 km)
krabice COHIBA 25 ks (černý trh)50,- CUCcena v prodejně 450,- CUC
vstup do tabákové fabriky (Pinar del Río)5,-CUC

—————– Platí, že směrem na západ je vše dražší, a to nejen mimo turistické oblasti. Za ubytování v Baracoa jsme za pokoj pro dvě osoby platily 12,- CUC, jinak standardně 15,- CUC, ve Viňales , nebo Pinar del Río nás ubytování stálo 20,- CUC a nejvíce jsme platily v Havaně – 25,- CUC ve čtvrti Nuevo Vedado a to bylo spíš levnější.

Pro představu a porovnání cen: průměrný Kubánec si měsíčně vydělá přibližně 300 pesos, čili asi 15 CUC.

Nakupování, měna 1 (nahrál: admin)
Nakupování, měna 1
Nakupování, měna 2 (nahrál: admin)
Nakupování, měna 2
Nakupování, měna 3 (nahrál: admin)
Nakupování, měna 3

Poslední editace textu: 9.6.2011 12:11
Další informace
REKLAMA

Články odjinud