A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Kuba - Havana - Průvodce

Na Kubě snad není možné objevit nezajímavé místo, aspoň takový dojem jsem si z tohoto ostrova odvezla já. Ať už co se týče měst nebo přírody. Ať už hory nebo pobřeží, všude se vám bude líbit. Začněme u zhruba dvoumilionové Havany. Je to naprosto jedinečné město, s žádným jiným nesrovnatelné. Mohli byste tu strávit klidně měsíc a stále budete mít co objevovat.
Zajímavosti z historie Havany, Navštivte v Havaně.

Procházku začneme na Malecónu, širokém bulváru vedoucím podél pobřeží. Potkáte zde spousty odpočívajících, rybařících nebo i koupajících se Kubánců a občas se přes vás zcela nečekaně převalí slaná sprška z divočejší vlnky, která nezvládla ukončit svoji pouť v moři. Budeme pokračovat ve staré Havaně – Habana vieja, ta vás nadchne starými, velice honosnými, koloniálními domy, které jsou ovšem momentálně téměř ve stavu rozpadu. Kdybyste na balkonech neviděli pověšené vyprané prádlo, tak neuvěříte, že se v těchto domech dá bydlet. Pohled z Malecónu ve směru na Capitol do staré Havany vám nabídne staré krásné město, ovšem zničené po válce. Některé domy působí jak vybombardované, ohořelé a téměř před zhroucením. V samotné staré Havaně je toho spoustu ke zhlédnutí. Ať už se vydáte po kulturních památkách a navštívíte Capitol či Museo de la Revolucion. Nebo zavítáte do některých proslulých restauračních zařízení jako je například Floridita nebo La Bodegita del Medio, kde popíjel své drinky Ernest Hemingway? Anebo můžete navštívit tabákovou fabriku či muzeum rumu. Projdete se po vyhlášené třídě Obispo. A večer zakončíte ve slavném kabaretu Tropicana, no Havana by zkrátka vydala na samostatného průvodce.

A to jsme se ještě vůbec nedostali na Plaza de la Revolucion, kde za památníkem José Martího v budově ve tvaru pěticípé hvězdy má svoji základnu samotný Fidel a z protější strany od asi osmiproudové silnice na vás kouká proslulý ocelový portrét Che Guevary. Zavítejte i do čtvrti Nuevo Vedado, čtvrti ambasád a konzulátů, se slavnou ulicí La Rampa a Havanskou univerzitou. Či například do honosné čtvrti Miramar se spoustou moderních vil anebo do uliček naprosto protikladné Regly, kde najdete domy alla garáže a rozpadlé kůlny. Kdyby před nimi na houpacích křeslech nevysedávali obyvatelé, tak rozhodně neodhadnete, že slouží jako příbytek. Všechny tyto části Havany a ještě i mnohé další si rozhodně zaslouží vaši pozornost.

Zajímavosti z historie Havany

Město se původně jmenovalo „San Cristóbal de la Havana“ a bylo založeno na zcela odlišném místě, na jižním kubánském pobřeží. V 16. století bylo přestěhováno na sever a poté ještě jednou posunuto zhruba do dnešní oblasti Havana vieja.

Původně také nikdo neuvažoval, že by se Havana mohla stát hlavním městem ostrova. Teprve v období dobývání Peru a Mexika nabyla Havana na důležitosti, stala se významným společenským centrem a tehdejší španělský guvernér ostrova rozhodl o přestěhování hlavního města ze Santiaga do Havany. V pozdějších letech byla Havana několikrát vystavena útokům pirátů a vpádům jiných mocností, které chtěly město získat pro sebe. Z té doby (17. – 18. století) se zachovaly pobřežní pevnosti (Castillo de la Real Fuerza, Castillo de San Salvador de la Punta, Castillo de Los Tres Reyes Magos del Morro). A v „posledním“ období, v podstatě až do vítězství revoluce, byla Havana zejména pod vlivem Ameriky a amerického kapitálu.

Navštivte v Havaně:

Plaza de la Catedral Jedno z nejkrásnějších náměstí staré Havany. Spousta krásných, zrekonstruovaných budov. A úchvatná katedrála – Catedral de San Cristóbal de La Habana.

Plaza Vieja Opravdu impozantní náměstí, na kterém se shromažďuje spousta turistů. Také restaurace a bary jsou orientované vysloveně turisticky, ale rozhodně zde stojí za zhlédnutí spousta zajímavých starých budov, které tvoří specifickou atmosféru náměstí.

Capitolio Impozantní budova na náměstí blízko Parque Central je kopií washingtonského Bílého domu. Před revolucí sídlil v Capitoliu parlament a senát. V současnosti je zde sídlo ministerstva vědy, technologie a životního prostředí. Veřejnosti je přístupné pouze první patro.

Obispo Hlavní nákupní, turistická tepna staré Havany s převážně turistickými obchůdky, spoustou restaurací a barů. Na jejím konci najdete slavný bar El Floridita. Nachází se zde také hotel Ambos Mundos. V něm je zpřístupněný k prohlídce pokoj, ve kterém Ernest Hemingway psal svůj román „Komu zvoní hrana“.

Museo de la Revolucion Jediným muzeem, které jsme v Havaně navštívily, bylo Museo de la Revolucion. Prohlídce jsme věnovaly přibližně půl dne a myslím, že by se zde dalo strávit času klidně i více. Samotná expozice je sice někdy až komická, ale právě to je na ní poutavé a přitažlivé. Od vystaveného šicího stroje, na kterém údajně matka revolucinářky Hérnandezové šila uniformy pro vojáky, jenž zaútočili na kasárna Moncada v roce 1953, přes maketu bytu, ve kterém se „kuly“ plány na revoluci. Až po „hyperrealistickou“ maketu Che Guevary a Camila Cienfuega bojujích v horách Sierra Maestra. Muzeum si rozhodně nenechejte ujít, myslím, že je to velice zajímavá sonda do kubánské historie a hlavně její prezentace současným politickým vedením.

Plaza de la Revolución Náměstí se dříve jmenovalo Plaza de la República. Paradoxně, ačkoli se jedná o náměstí „revoluce,“ je většina zde dochovaných budov z éry vlády Fulgencio Batisty. Náměstí je proslulé zejména projevy Fidela Castra při nejrůznějších příležitostech. Samotné náměstí není ničím extra zajímavé a zaujme pouze svojí monumentálností a rozlehlostí. Vedle obrovské sochy José Martího si budete připadat opravdu jako mravenečci.

Necrópolis Cristobal Colón Jedna ze zajímavostí ve čtvrti Havana Vedado. Asi nejdůležitější kubánský hřbitov a zřejmě i jeden z největších hřbitovů v Jižní i Severní Americe. Hřbitov je opravdu obrovský, údajně se rozkládá na ploše necelých 5 km², jednotlivé uličky jsou pojmenovány a označeny jako ve městě. Můžete zde vidět hrobky spousty významných osobností, mezi nimi například rodičů José Martího nebo hrobku Máxima Goméze. Zřejmě největší atrakcí hřbitova je hrobka ženy, která zemřela při porodu – obří mramorová socha ženy, která drží kříž a na rukách dítě.

Havana: Capitolio (nahrál: admin)
Havana: Capitolio
Havana: Obispo (nahrál: admin)
Havana: Obispo
Havana: Plaza de la Revolución (nahrál: admin)
Havana: Plaza de la Revolución
 (nahrál: Jarmila Macháčková)
 (nahrál: Jarmila Macháčková)
 (nahrál: Jarmila Macháčková)
 (nahrál: Jarmila Macháčková)

Poslední editace textu: 9.6.2011 12:11
REKLAMA

Články odjinud